Terapia zajęciowa

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć z terenu szpitala, imprez oraz prac Pacjentów.

Zdjęcia oraz prace Pacjentów

oraz do odwiedzenia strony "Stowarzyszenia pod wieżą"

DZIAŁALNOŚĆ TERAPII ZAJĘCIOWEJ

Terapia Zajęciowa to bardzo ważny element wspierający leczenie pacjentów chorych psychicznie. Dział Terapii Zajęciowej Państwowego Szpitala Psychiatrycznego w Rybniku to bardzo prężnie i dynamicznie działająca komórka.

Na każdym oddziale znajduje się miejsce do przeprowadzania zajęć terapeutycznych a poza oddziałem dysponujemy następującymi pracowniami:

Pracownia Rękodzieła

W pracowni prowadzone są zajęcia manualne typu : praca z gliną , szydełkowanie, malowanie na szkle, filcowanie, tworzenie kartek okolicznościowych, stroików oraz prace krawieckie.

Zajęcia dostosowywane są do potrzeb i możliwości pacjentów. Do pracowni systematycznie uczęszcza 10 grup tygodniowo, oraz pacjenci indywidualni.

Pracownia Teatralna- Grupa teatralna „MY”

Pacjenci szpitala , spotykają się codziennie o stałej godzinie i z pomocą terapeuty piszą teksty oraz tworzą scenografię do przygotowywanych sztuk. Następnie wystawiają przygotowana sztukę dla szerokiej publiczności są to pacjenci ,personel szpitala oraz zaproszeni goście z zaprzyjaźnionych placówek. Oprócz tego w pracowni teatru są prowadzone zajęcia z Dramy.

Klub Pacjenta

W tym miejscu można skorzystać z pracowni komputerowej, z pracowni muzykoterapii, kuchni w której przeprowadzane są treningi kulinarne, oraz świetlicy na której odbywają się cykliczne imprezy dla pacjentów z całego szpitala są to: zabawy taneczne , karaoke, występy chórów, spektakle, turnieje ping-ponga, szachowe. itp...

GALERIA „POD WIEŻĄ”

Sztuka pojawia się w miejscach nieoczekiwanych taj jak tu w Szpitalu dla Nerwowo i Psychicznie Chorych w Rybniku.

Od 1992 roku Galeria pod Wieżą prezentują sztukę często nie dającą się zamknąć w żadnych ramach klasyfikacji. Pozyskała dla siebie nazwę ART BRUT (wymyśloną przez francuskiego artystę Jeana Dubuffet)

Obrazy, rzeźby tu wystawione powstał często pod wpływem samorodnych talentów osób chorujących psychicznie. Artyści bazują na swojej wrażliwości i realizują się twórczo pomimo przeszkód.

Sztuce tej przyświeca idea „naturalności” oderwanie od otaczającego świata- w przeciwieństwie do „kultury”

Dlatego działalność galerii „Pod Wieżą” nie ogranicza się tylko do miejsca szpitala, ale jest otwarta dla wszystkich z zewnątrz.

Zaprasza wszystkich zainteresowanych sztuką, lubiących bywać na wernisażach i poszerzać własne , wewnętrzne horyzonty.

Jest czynna od poniedziałku do piątku w godzi:9:00-15:00

Zwiedzanie grupowe w poniedziałki po uprzednim powiadomieniu tel:(032) 4338232.

PRACOWNIA ARTETERAPII

W tym samym budynku w którym jest Galeria „Pod Wieżą” znajduje się Pracownia Arteterapii, do której uczęszcza około 200 pacjentów miesięcznie z różnych oddziałów.

Przy odpowiednio dobranej muzyce uczestniczą oni zarówno w zajęciach grupowych jak też indywidualnych – przy sztalugach. Rysują i malują różnymi technikami począwszy od ołówka , kończąc na farbach olejnych- wrażliwość kolorystyczna jest fascynująca w tych pracach.

Prace pacjentów są doskonałym materiałem badawczym pomocnym w farmakologicznym leczeniu chorób psychicznych.

Są bogatym źródłem doznań estetycznych na zorganizowanych wernisażach nie tylko wewnątrz-szpitalnych. pozwalają lepiej zrozumieć chorobę psychiczną i wnętrze pacjenta.

Niejednokrotnie apelują o wyciągnięcie pomocnej dłoni............