Oddział Dzienny Terapii Uzależnienia od Alkoholu jest oddziałem koedukacyjnym. W oddziale leczą się osoby uzależnione od alkoholu oraz osoby uzależnione od alkoholu i innych substancji psychoaktywnych. Leczenie w oddziale obejmuje: diagnostykę, psychoterapię i rehabilitację osób uzależnionych od alkoholu, uzależnionych od alkoholu i innych substancji psychoaktywnych oraz szkodliwie pijących alkohol (zakres rozpoznań: F 10.1, F 10.2 i F 19.2 ) oraz działania konsultacyjno-edukacyjne dla rodzin osób uzależnionych.

Program terapeutyczny oparty jest na koncepcji mechanizmów uzależnienia od alkoholu i prowadzony jest przez zespół terapeutyczny, w skład którego wchodzi specjalista psychoterapii uzależnień, terapeuta uzależnień, specjalista psychiatra, pielęgniarka, psycholog, pracownik socjalny. Głównym celem pracy terapeutycznej jest budowanie i wzmacnianie wewnętrznej motywacji do zmiany oraz zdolności utrzymywania trwałej abstynencji. Podstawowym warunkiem terapii jest abstynencja od alkoholu. Terapia polega na indywidualnej pracy poszczególnych pacjentów na tle grupy oraz na uzupełniającej psychoedukacji w zakresie wynikającym z bieżącego zapotrzebowania uczestników grupy. Wspierającą formą oddziaływań terapeutycznych są konsultacje indywidualne dla pacjentów oddziału oraz spotkania edukacyjne z ich rodzinami.

Program terapeutyczny podstawowy jest realizowany przez 8 tygodni ( program nawrotów 4 tygodnie). Zajęcia terapeutyczne odbywają się codziennie od poniedziałku do piątku w godz. od 8.00 do 13.00. Od godziny 13.00 – 14.30 odbywają się konsultacje indywidualne zarówno dla uczestników terapii oraz ich rodzin.

W ramach świadczeń pacjenci otrzymują dwa posiłki (śniadanie i obiad ). Na czas leczenia istnieje możliwość wydania zwolnienia L-4. Terapia w oddziale jest bezpłatna, finansowana przez NFZ.
Wstępne rozmowy diagnostyczno-kwalifikacyjne odbywają się od poniedziałku – czwartku od godziny 7.15 – 8.30. oraz 13.15 – 14.00. Po zakwalifikowaniu do programu ustalany jest termin podjęcia terapii odwykowej.