Zadaniem Oddziału Psychiatrii Sądowej o Wzmocnionym Zabezpieczeniu jest diagnostyka i leczenie osób z zaburzeniami psychicznymi, wobec których jest wykonywany środek zabezpieczający, o którym mowa w art. 200 ustawy z dnia 6 czerwca 1997 r. Kodeks karny wykonawczy, oraz orzecznictwo sądowo-psychiatryczne.

Pacjenci przebywający w oddziale objęci są kompleksową opieką obejmującą: diagnostykę psychiatryczną, farmakoterapię, psychoterapię, rehabilitację, socjoterapię i resocjalizację w celu poprawy stanu zdrowia i zachowania w stopniu umożliwiającym powrót do życia w społeczeństwie i dalsze leczenie w warunkach poza szpitalem.

Rezultatem tych oddziaływań ma być odbudowanie funkcjonowania pacjenta na poziomie umożliwiającym niezależne życie, maksymalna redukcja objawów choroby, wzrost aktywności, możliwość podjęcia i realizacji ról społecznych.

W skład zespołu wchodzą: lekarze psychiatrzy, psycholodzy, pielęgniarki, specjalista ds. resocjalizacji, terapeuci zajęciowi, pracownicy monitoringu, pracownik socjalny.

 

Oddziaływania terapeutyczne i rehabilitacyjne dostosowane są do potrzeb i możliwości pacjenta stosowane są przez:

– farmakoterapię,

– psychoterapię indywidualną,

– psychoterapię grupową,

– psychoedukację,

– społeczność terapeutyczną,

– techniki relaksacyjne,

– muzykoterapię,

– trening interpersonalny,

– trening intrapersonalny,

– treningi behawioralne,

– trening higieny i budżetowy,

– arteterapię,

– psychorysunek,

– biblioterapię,

– zajęcia komputerowe: nauka obsługi komputera, gry komputerowe, redagowanie gazetki „Nasz Biuletyn”,

– filmoterapię: sala telewizyjna / filmy fabularne i programy edukacyjne,

– choreoterapię: zabawy taneczne / np. andrzejki, karnawał.

Oddział posiada dostęp do terenu rekreacyjnego złożonego z tarasu i terenu zielonego z boiskiem do gier zespołowych i aktywnego wypoczynku.