Zasady przyjęcia do stacjonarnego oddziału terapii uzależnienia od alkoholu:
1) Rozmowa telefoniczna lub osobista z kierownikiem oddziału celem kwalifikacji do terapii, ustalenia terminu rozpoczęcia leczenia, telefon do oddziału: 32 432 82 81
2) Przygotowanie skierowania ( lekarz rodzinny lub lekarz psychiatra)
skierowanie ważne jest 14 dni od daty wystawienia.
3) Przyjazd do ośrodka w dniu przyjęcia w godzinach 8.00-10.00
4) W dniu przyjęcia należy być trzeźwym, najpierw pacjentka udaje się na Izbę Przyjęć, skąd w towarzystwie ratownika medycznego jest przyprowadzana do oddziału
Lista potrzebnych rzeczy:
1) Skierowanie do oddziału
2) Dowód osobisty lub dokument potwierdzający tożsamość
3) Leki pobierane przez pacjentkę
4) Dokumentacja medyczna z ostatnich 6 miesięcy, wypisy ze szpitali itp
5) Zeszyt, długopis
6) Telefon komórkowy, ładowarka
7) Luźna odzież
8) Piżama
9) Obuwie zmienne
10) Środki higieny osobistej
11) Mały talerzyk, kubek, sztućce
12) Produkty spożywcze, które pacjentka chce spożywać oprócz posiłków szpitalnych, np.: woda, jedzenie. Żywność do przechowywania w lodówce należy opakować w pojemnik plastikowy i opisać imieniem i nazwiskiem
13) Pieniądze jeśli pacjentka ma potrzebę korzystać ze sklepiku szpitalnego
Lista rzeczy niedozwolonych:
1) Alkohol i inne środki psychoaktywne
2) Produkty zawierające alkohol, np.: słodycze
3) Napoje energetyczne
4) Przedmioty, gadżety, odzież wywołujące skojarzenia z alkoholem
5) Laptop, tablet
6) Perfumy
7) Maszynki i inne akcesoria do produkcji papierosów
8) Surowa, nieprzetworzona żywność: mięso, ryby, jaja, grzyby
9) Produkty na bazie octu spirytusowego, np.: ogórki konserwowe
Oddział Terapii Uzależnienia od Alkoholu mieści się w dwukondygnacyjnym budynku otoczonym ogrodem. Jest oddziałem stacjonarnym terapii uzależnienia od alkoholu dla kobiet powyżej 18 r. i funkcjonuje od 1988 r.
Podstawowym świadczeniem oferowanym przez oddział jest psychoterapia kobiet uzależnionych od alkoholu. Przyjmujemy również kobiety uzależnione od alkoholu i innych substancji psychoaktywnych. Programem objęta jest każda pacjentka, która zgłasza chęć leczenia, sama poszukuje pomocy lub jest zobowiązana do leczenia postanowieniem Sądu.
Program terapeutyczny został pozytywnie zaopiniowany przez Konsultanta Regionalnego Państwowej Agencji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych ds. Lecznictwa Odwykowego. Leczenie trwa 8 tygodni. Terapię prowadzoną przez specjalistów psychoterapii uzależnień wspomagają oddziaływania ze strony lekarzy, pielęgniarek.
Głównymi celami terapii są: zwiększenie zdolności do utrzymywania abstynencji, rozwiązywanie problemów osobistych a także rozwijanie zdolności do zdrowego życia. Uwzględnia się specyfikę uzależnienia kobiet poprzez podejmowanie w terapii problemów typowo kobiecych – np. związanych z macierzyństwem, akceptacją własnej kobiecości, stereotypami na temat kobiet, rolami społecznymi czy oczekiwaniami wobec kobiet. Prowadzone są również oddziaływania nastawione na zwiększanie umiejętności służących zatrzymywaniu przemocy domowej.
W oddziale oprócz zajęć terapeutycznych, funkcjonuje społeczność terapeutyczna, która pozwala na uczenie się odpowiedzialności za siebie i wobec innych. Funkcjonowanie w ramach społeczności terapeutycznej dostarcza wielu okazji do trenowania konstruktywnych umiejętności społecznych. Oddziaływania profesjonalne chętnie wspomaga się poprzez udział pacjentek w ruchu Anonimowych Alkoholików oraz Anonimowych Narkomanów. W oddziale funkcjonuje grupa AA „Nadzieja” oraz ,,Quo Vadis”.
W trakcie realizacji programu zabezpieczony jest dostęp do diagnostyki medycznej, konsultacji specjalistycznych oraz badań laboratoryjnych.